Péče Bydlení Krmení Rozmnožování Nemoci Zajímavosti Fotogalerie
Na této stránce najdete zajímavosti o morčatech, které jste mi zaslali v emailech. Pokud chcete také přispět, napište mi!

PŘI PRŮJMU JE DOBRÉ...
Jedna paní doktorka, která se specializuje na morčátka mi poradila, že v případě průjmu je dobré, když alespoň 2x denně nemocnému morčeti dáte tak 2 bobečky od jiného zdravého morčete. Tyto bobečky se mají rozdrtit na kašičku (nutno přidat malilinko vody) a tento lék podávat lžičkou nebo injekční stříkačkou. U mého morčátka to zázračně zabralo a přestože měla velmi silný průjem, druhý den už byla veselá a začala i jíst. Bobečky zdravého morčete se mají podávat dokud není morčátko zcela vyléčené. Kromě toho má jíst (což se na stránkách uvádí) pouze vodu, tvrdý chléb a seno.
Připravila Barbora Bohackova z Prahy

PÁNSKÁ DOMÁCNOST
Bohužel se stále ještě udržuje domněnka, že samečci morčat spolu neustále bojují a páchnou. Pokud jsou však drženi odpovídajícím způsobem, snášejí se i morčecí samečkové velmi dobře. Ve volné přírodě žijí morčata ve společných skupinkách, které tvoří jeden sameček, několik samiček a mláďata. Samečci spolu bojují jen v době říje. Pokud však není přítomna samička, k žádným sporům nedochází. V takovém případě nestojí nic v cestě mužskému přátelství. Dva mladí samečci se spolu snesou s výjimkou občasných hravých potyček vždycky dobře, a je jedno, jestli jsou z jednoho nebo dvou různých vrhů. Důležité je jen to, aby spolu žili ještě před dosažením pohlavní zralosti, tedy asi od šesti týdnů. Starší samečci už vykazují výhradné teritoriální chování a bojují jeden s druhým, přičemž vyvíjí i typický značkovací zápach. To platí především o těch samečcích, kteří už někdy kryli, dokonce i byli později vykastrováni. Pokud uzavřou přátelství mladá zvířata nesmí ani jeden z nich přijímat dámské návštěvy nebo být od druhého delší dobu vzdálen. V takovém případě by určitě k rvačce došlo. Mladého nedospělého samečka lze také připojit k staršímu. Hierarchie se záhy vyjasní, protože šéfem je vždy starší zvíře. Pokud se mladí samečci navzdory očekávání přece poperou, může starší a zkušenější samec převzít vedení a postarat se o pořádek. Když uvážíme, že dva samečci určitě nebudou mít mláďata a dvě starší samičky spolu nebojují méně než dva samečkové, není důvod, proč nezařídit "pánskou domácnost".
Připravila Little Mouse

MORČATA UMĚJÍ ŠPLHAT
Jestliže máte knihu, v níž stojí, že morčata neumějí šplhat a proto není nutné dělat žádné zvláštní opatření či není potřeba mimořádná opatrnost, tak to není pravda. Morčata dokáží zdolávat zdánlivě nepřekonatelné překážky. A jestliže má nějaké čilejší morče v povaze velkou neposednost, je opravdu třeba dávat na něj bedlivý pozor, ale také mu podle potřeby a pod přísným dohledem dopřát dostatek pohybu mimo jeho klec či terárium.
Připravila Little Mouse

JAK SI DOMA PŘIPRAVIT NÁHRADNÍ MLÉKO PRO MORČE ?
Komponenty:
  • netučný tvaroh 38 g
  •  
  • žloutek 4 kusy
  •  
  • smetana (30% tuku) 7 g
  •  
  • plnotučné mléko 48 g
  •  
  • stolní olej 1 g
  •  
  • minerály 2 g
  • Množství krmiva na den 5 - 20 g a počet dávek za den je 2 - 3.
    Připravila Little Mouse

    NORMÁLNÍ HODNOTY ZDRAVÉHO MORČETE
    Frekvence dechu 90 - 150 / min
    Teplota 37,4 - 39,5 C
    Puls 180 - 280 / min
    Připravila Little Mouse