Péče Bydlení Krmení Rozmnožování Nemoci Zajímavosti Fotogalerie
JAK POZNÁME SAMIČKU OD SAMEČKA
Když si kupujete morče, tak by vám měl prodavač říci, jestli je to samička nebo sameček. Může se však stát, že se zmýlí a vy nakonec koupíte něco jiného než jste vlastně chtěli. Takže je lepší, pokud víte, jak je rozeznat a sami si zkontrolujete, co to doopravdy je. Morče si položte na záda buď na klín nebo na stůl hlavičkou od vás. Nad řitním otvorem uvidíte otvor, na který když po obou stranách opatrně zatlačíte, tak se u samečka vysune kousek pyje a pokud je to samička, objeví se malá štěrbinka. U samečka je penis cítit, už když jen prstem pojedete těsně pod otvorem směrem k bříšku.


PÉČE O BŘEZÍ SAMIČKU
Samička je schopna rozmnožování už v 8 týdnech, ale není dobré ji nechat hned tak brzo zabřeznout, neboť ještě není ukončen její tělesný vývoj a mláďata narozená takto mladé samičce by mohla být slabá. Optimální doba, kdy by měla mít samička první vrh je kolem 5 - 6 měsíce, nemělo by to však být později než 10 měsíců věku samičky. Mohly by potom nastat potíže při porodu. Samička může rodit mladé až do svých tří let. Březí samička nepotřebuje nijak zvláštní péči. Jenom musíte zvýšit přísun potravy, vitamínu C, B (ty dodáte samičce ve vojtěšce a jeteli), vit. A (stačí občas dát mrkev) a látek (jako vápníku, bílkovin, minerálních látek), které samička najde např. v trošce mléka. Samička je březí 9 - 10 týdnů a ke konci březosti by jste ji neměli brát příliš do ruky a pokud je to nezbytné, pak s velkou opatrností a musíte ji dostatečně podepřít zadeček.

PÉČE O MLÁĎATA
Počítejte, že v jednom vrhu se narodí 2 - 4 mláďata, pro která potom musíte najít nový domov (pokud si nechcete založit morčecí farmu). Hned po narození jsou morčata plná života, už vidí a jsou ochlupená. První den, by jste měli nechat samičku s mláďaty napokoji, nesahat na ně, neboť by je mohla nechat. Až teprve druhý den se můžete opatrně podívat do hnízda, ale ničeho se zbytečně nedotýkejte. Mateřské mléko sají malá morčátka až do tří týdnů, ale už po prvním týdnu okusují potravu, kterou dáváte jejich matce. Pokud chováte samce se samicí, pak je dobré samce oddělit. Ne že by snad ublížil mláďatům, ale samička by vám zcela jistě hned znovu zabřezla. Asi ve druhém týdnu můžete morčata pomalu začít ochočovat. Zvykat je na doteky a brát je opatrně třeba do výběhu. Nejideálnější je dávat mladá morčátka pryč od matky asi po pěti týdnech jejich života. Nemělo by to však být později než v osmi týdnech. Celkový věk, kterého se morče dožívá je zhruba 5 - 7 let.

Neměli by jste:
  • samičku v pokročilém stupni březosti, tj. před vrhem, byste měli brát do ruky co nejméně a chránit ji před horkem.
  • první den se mláďat nedotýkejte, jinak by samice mohla o ně přestat pečovat.